وب سایت شخصی دکتر محمد علیرحیمی

wWw.m-alirahimi.ir wWw.mohammad-a.ir wWw.dr-alirahimi.ir

مدیر سایتدکتر محمد علیرحیمی

به سایت ما خوش آمدید

آرشیو مطالب

لیست کامل مطالب سایت

وب سایت شخصی دکتر محمد علیرحیمی

آخرین عناوین
امکانات سایت
آمار کل
بازدید
امروز
بازدید
دیروز
بازدید
ماه قبل
بازدید
این ماه
بازدید
آخرین بازید
بروزرسانی
نعداد مطالب
مطلب
نویسندگان
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 ساعت 01:53 ب.ظ نظرات
نویسنده: دکتر محمد علیرحیمی
اسپیس‌ ایکس (SpaceX) چندی پیش رسما اعلام کرد که فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار در آزمایش‌های ایستایی که منجر به حادثه شد از بین رفته است.

متخصصان اسپیس ایکس ۳۱ اردیبهشت مشغول تست موتورهای دراگون سرنشین‌دار بودند. در همین زمان مردم محلی ستون‌هایی از دود را در منطقه مشاهده کردند که خبر از حادثه می‌داد.

طبق اعلام اسپیس ایکس مشکل در زمان تست موتورهای خروج اضطراری سوپردراکو (SuperDraco) ایجاد شده است. این موتورها نقش مهمی در فضاپیمای دراگون سرنشین‌‌دار دارند و در شرایط اضطراری در زمان پرتاب می‌توانند فضاپیما و فضانوردان را ار منطقه‌ی خطر دور کنند.

هنوز دلیل این حادثه مشخص نیست و متخصصان در حال بررسی این مسئله هستند.

به گفته‌ی مسئولین اسپیس ایکس احتمالا مشکل پیش آمده صرفا مربوط به موتورهای سوپردراکو نیست. چرا که موتورهای سوپردراکو تا کنون بیش از ۶۰۰ بار آزمایش شده‌اند.

فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار پیش از این و در ماموریتی موفق به فضا پرتاب و با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شده بود.

طبق برنامه‌ی اولیه قرار بود دومین پرتاب دراگون سرنشین‌دار تا یکی دو ماه آینده انجام شود. اسپیس ایکس قصد داشت در این ماموریت سیستم خروج اضطراری و موتورهای سوپردراکو را در شرایط واقعی پرتاب بیازماید. در صورت موفقیت این ماموریت نیز قرار بود آزمایش بعدی در اواسط تابستان و به صورت سرنشین‌دار و با حضور دو فضانورد ناسا انجام شود.

با این حال و با وجود حادثه‌ی اخیر و از بین رفتن یکی از فضاپیماهای دراگون سرنشین‌دار احتمال تغییر برنامه‌ها وجود دارد. با این حال ناسا و اسپیس ایکس امیدوارند تا به زودی به روند عادی این سری ماموریت‌ها بازگردند.

اسپیس ایکس در حال حاضر چند فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار در اختیار دارد که در مراحل مختلف ساخت هستند. بنابراین خوشبختانه نیازی نیست تا فضاپیمایی دیگر از مرحله‌ی اول دوباره ساخته شود.

عکس کاور: بازیابی فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار پس از بازگشت آن از ایستگاه فضایی. این فضاپیما در حادثه‌ی اخیر نابود شده است.

محمد علیرحیمی

Mohammad Alirahimi

دكتری تخصصی مکانیک طراحی کاربردی

PHd of Mechanical Engineering

مدیر گروه و استاد دانشگاه گروه مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز

Group Manager and Lecture of Mechanic Group in Islamic Azad University of Natanz

dr.alirahimi@icloud.com

درباره سایت
آرشیو
نویسندگان
تقویم
کلیه حقوق این سایت محفوظ است. طراحـ ـقالبـ: ـنقاشــ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic