وب سایت شخصی دکتر محمد علیرحیمی

wWw.m-alirahimi.ir wWw.mohammad-a.ir wWw.dr-alirahimi.ir

نخستین خودروی مجهز به باتری‌های نوین آلومینیوم-ایر به راه افتاد

شاید ایده به کار گرفته شده در خودروهای الکتریکی که استفاده از الکتریسیته به جای سوخت آلوده کنندهٔ هواست بسیار قانع کننده باشد، اما هنگامی که بحث رانندگی با آن‌ها به میان می‌رسد، مشکل پایین بودن رنج مسافت آن‌ها شدید در ذوق یک دلباخته خودروهای الکتریکی می‌زند!حالا شرکت باتری سازی Phinergy و کارخانه تولید فلز Alcoa دست به دست یکدیگر داده‌اند تا با نقشه‌ای جدید دستی به سر و روی صنعت باتری سازی دنیا بکشند. این دو شرکت این هفته از خودروی اصلاح شده Citroan C1 خود رونمایی کردند که بر خلاف باتری‌های لیتیوم یونی معمولی از مدلی به نام آلومینیوم ایر (Aluminum-Air) استفاده می‌کند.


با وجود این باتری، خودروها می‌توانند تا مسافت‌های 1600 کیلومتری را با تنها یک بار شارژ طی کنند. این عدد در مقایسه با برد مسافتی 130 تا 500 کیلومتری خودروهای مجهز به باتری لیتیوم یونی یک پیشرفت بسیار قابل توجه به نظر می‌رسد و آینده ای درخشان برای آن در نظر گرفته شده است.


تا پیش از این به دلیل هزینه تولید بالا و دیگر مشکلات جانبی باتری‌های آلومینیوم ایر استفاده از آن تنها در مصارف نظامی کاربرد داشت. اما ظرفیت فوق العاده بالای آن و همینطور وزن بسیار سبک تر آن شرکت‌های باتری سازی را مجاب به ساخت آن‌ها کرده است. این سیستم به طور خلاصه از واکنش آب، آلومینیوم، اکسیژن و یک کاتالیزور ویژه نقره برای تولید برق استفاده می‌کند.


البته «فعلا» به دلیل غیرقابل شارژ بودن این باتری‌ها از این سیستم جهت گزینه پشتیبان باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌شود. به این صورت که در سفرهای طولانی در صورت از کار افتادن باتری لیتیوم یونی یک باتری آلومینیوم ایر وارد عمل می‌شود.


کسانی که بخواهند بعد از 1600 کیلومتر باز هم از این باتری‌های استفاده کنند باید آن را دوباره از آب پر کنند و همچنین صفحه‌های آن را تعویض کنند. شرکت Alcoa اعلام کرده که در صورتی که هر ماه یا دو ماه این باتری‌ها را پر از آب کنید، عمری تا حداکثر 30 سال خواهند داشت.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

موضوع مطلب

عنوان مطلب پیشنهادی شما در اینجا قرار می گیرد

می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید.

متن کامل

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic